Blogger Nedir, Nasıl Olunur?

Blog

Mesai saatleri, işe gidip gelirken geçen süreler, patron stresi, çalışma şartları bu başlıkları saymakla bitiremeyebiliriz. Milenyumun ilk yılları ile, kişisel bilgisayarların ve internetin evlerde yayılması sayesinde duyulmaya başlayan bir sektör oluşmaya başladı, Bloggerlık. Pek çok kişi blogger olmayı, fakat nasıl olacağını düşünüyor. Blogger nedir? Kime denir? Daha da önemlisi nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Blogger Nedir?

İnternet üzerinden, günlük ya da belirli konular üzerinden yazılar hazırlayan ve bloglarında paylaşan kişilere verilen isim. Hani bir sözlük açıklaması olsa büyük ihtimal bu cümleyi ya da benzeri kelimelerden oluşan cümleyi kurarlardı. Gezi yazılarından tutun, yemek tariflerine kadar pek çok konu üzerinden yazım yeteneğine güvenen ve yazar ve tarz ayırmaksızın kitap okuyan insan diyebiliriz. Öyle ki, kitaplar sizin en iyi dostunuz olmalı. Çünkü kendi tarzınızı ancak kitaplar sayesinde oluşturursunuz. Kısaca blogger, kendi yazım diline sahip olarak, herhangi bir konuyu pek çok insana okutacağına güvenen ve belirli disiplinler ile yazılar hazırlayarak, insanlara online şekilde sunan yazarlar diyebiliriz.

blogger nedir nasıl olunur

Okumak, Okumak Ve Daha Çok Okumak

Blogger çok gezen değildir. Dünyayı gezerek iki kelime bir araya getiremeden, yaşadıklarını sözlü olarak dahil anlatamayan insanlar olduğu gibi, hiç gitmediği ülkeleri, yalnızca çok fazla araştırma ve doneler toplayarak anlatan mükemmel blog yazarları var. Burada önemli olan sürekli ve sıkılmadan, farklı türlerde, farklı yazarlardan kitaplar okumak. Okudukça kendinize ait bir diliniz ve betimleme şekliniz oluşacaktır. Bulduğunuz tüm yazılı kaynakları okuyarak, değişik konular hakkında detaylı anlatım şekillerini öğrenebilirsiniz. Örneğin bir online satış sitesindeki ilan sayesinde, yaşadığınız olay içerisinde bir materyali nasıl daha spesifik tanıtabileceğinizi öğrenebilirsiniz. O yüzden en mükemmel blogger en çok okuyandır.Sürekli Yazılar Hazırlamak

Kafanızda farklı konular belirleyin ve o konu üzerine sürekli yazılar hazırlayın. İçeriğin ne olduğu önemli değil. Örneğin, fıstık üzerine en iyi yazınız olduğuna inanana kadar yazın. Tam olarak yazım dilinizin oturması kişiden kişiye değişse de, özel yetenekleriniz yoksa en fazla 6 ay içerisinde okuduğunuz oranda iyi yazılar hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tabi bu sancılı süreçte alacağınız acımasız eleştirileri ve yapıcı eleştirileri ayırarak, kendinizi geliştirmek için çalışın. Eleştiriler sizlere doğru perspektifi bulma ve daha rahat anlatımını sağlayabileceğiniz konular hakkında geliştirmenizi sağlayacaktır.Yazma Disiplini

Unutmayın, hayat isteyelim ya da istemeyelim bir disiplin üzerinde ilerler. Her başarılı insan mutlaka kendi doğruları ve yaratıcılık süreçleri doğrultusunda bir disiplin ile çalışırlar. Minimum günlük 6 saat yazarak geçmelidir. Günün sizin için en uygun saatlerini belirleyerek kendinizi o saatler arasında yazmaya programlı hale getirmelisiniz. Bir mesai belirlemeniz üretkenliğinizi ve gelişiminizi pozitif etkileyecektir. Bir iş yerinde çalışmamanız, sizin bir gelir için veya iyi bir blogger olmanız için mesainiz olması gerçeğini değiştirmez. İlk başlarda kısa olan yazılarınız zaman ile uzayacak ve üretiminiz artacaktır. Kırılma anlarını geçmeniz ve iradenizi sağlam tutmanız iyi bir yazar olmak için en önemli maddedir.

Yeni Yazılar

Unutmayın internet sürekli yeni insanların kendilerini gösterme ve ispat etme alanına dönmüş durumda. Her geçen gün yeni yazarlar, yeni trendler, yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. İşte bu yüzden bloğunuzu sürekli güncel tutmalı ve mutlaka her gün bir içerik geliştirmelisiniz. Sizi takip eden insanların, sizden beklentileri olduğunu ve bu beklentiyi ne kadar yüksek tutarsanız o kadar okuyucu kazanacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Bloğunuzun kazanacağı popülarite, yazılarınızın kalitesine göre belirli bir sürede artacaktır. İlk başlarda ki bu tahmini 6 ay ile 1 sene arasında, hiçbir geri dönüş alamasanız da yazmaya devam etmelisiniz. Doğru zaman geldiğinde sizin bile anlayamadığınız şekilde sayfanız takip edilecek ve insanlar sizden yeni yazılar bekleyecek. Yazın ve yazmaktan asla vazgeçmeyin, bir gün insanların yazılarınız ile hayatlarına yön verdiğini göreceksiniz.

REKLAMLAR….0 views