E ticaretin 13 Zorluğu ve Bunların Çözmenin Yolları

Genel

E-ticaret endüstrisi, internetin 1990’ların başında ticari kullanıma sunulmasından bu yana uzun bir yol kat etti. ABD’deki e-ticaret satışları , 2019’un sadece dördüncü çeyreğinde 187 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu rakamın 2024’te yaklaşık 476 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu, 2017’de 280 milyar doların altındaki gelirden önemli bir artış. çevrimiçi satışlar sayı ve hacim olarak artmaya devam ederken, e-ticaretin zorlukları daha karmaşık hale geliyor.

EB-işletmelerin sorunlarının ele alınması ancak doğru tanımlandıktan sonra mümkündür. Ayrıca, çevrimiçi işletmelerdeki zorluklar son birkaç on yılda önemli ölçüde değişti. Örneğin, bir e-ticaret web sitesine trafik çekmek artık doğru anahtar kelimeleri kullanmaktan çok daha fazlasını gerektiriyor. Ek olarak, uygun bir ürün bilgi yönetimi (PIM) yazılımı kullanma ihtiyacı hiç bu kadar güçlenmemişti.

Sayıları Anlamlandırma

İşte size çevrimiçi alışveriş yapanların nerede durduğuna ve ne istediklerine dair bazı bilgiler vermesi gereken rakamlar.

Tüm tüketicilerin yaklaşık üçte biri, haftalık veya daha sık çevrimiçi alışveriş yapıyor .
Mobil e- ticaret satışlarının 2021’de küresel e-ticaret satışlarının% 70’inden fazlasını oluşturduğu tahmin edilmektedir .
Tüketicilerin% 90’ından fazlası yerel para birimlerinde alışveriş yapmayı tercih ediyor.
Tüketicilerin yaklaşık% 75’i yerel dillerinde sunulan web siteleri aracılığıyla ürün satın alıyor.
Son altı ay içinde% 80’e yakın akıllı telefon sahibi, cihazlarını çevrimiçi alışveriş yapmak için kullandı.

en iyiye göre-doğru-ürünleri-satmak
Doğru Ürünleri Satmak

Birkaç yıl öncesine kadar var olan e-ticaretle ilgili birçok temel zorluk, Shopify ve WooCommerce gibi önde gelen çevrimiçi alışveriş platformlarının girişi ile ortadan kaldırıldı. Bu platformlar, küreye girişi kolaylaştırdı ve ayrıca satıcılar için çeşitli araçlar da sağlıyor. Bununla birlikte, doğru ürünü bulmak, satmaktır, hala çok önemli bir başlangıç ​​noktasıdır.

Neredeyse hayal edebileceğiniz her şeyi satan çevrimiçi satıcılar konusunda bir eksiklik olmasa da, kendi alanınızı bulmak mümkündür:

Bir müşterinin sorunlu noktasını çözmeye çalışın.
Kendi tutkunuza göre ürünler seçin.
Mesleki deneyiminizden yararlanın.
En son trendleri belirleyin ve bunlardan yararlanın.
Fikirler için müşteri yorumlarını kontrol edin.

Ürün Bilgilerini Yönetme

Ürünle ilgili verileri uygun maliyetli bir şekilde yönetmek, e-ticaret işletmelerinin en büyük zorlukları arasındadır. Neyse ki, bu sorunu çözmek oldukça basit. Tek yapmanız gereken, uygun ürün bilgi yönetimi (PIM) yazılımını seçmektir. İyi bir PIM yazılımı ile, aşağıdakileri içeren çeşitli avantajları dört gözle bekleyebilirsiniz:

Birden çok kaynaktan veri toplamak ve bunları raporlar oluşturmak için birleştirmek.
Verilerle ilgili sorunları tanımlama ve düzeltme.
Gerekli verileri birden çok dağıtım kanalı üzerinden gönderme.
Birden çok ürün kategorisi oluşturmak ve yönetmek.
Tüketiciler tarafından yapılan aramalarda ürünlerin etkili bir şekilde filtrelenmesi.
İş süreci yönetimi ve katalog yönetimi yazılım entegrasyonu.

Kimlik Doğrulanıyor

Şu anda e-ticaret endüstrisinin karşılaştığı en önemli zorluklardan biri çevrimiçi kimlik doğrulamasıdır. Örneğin, e-Ticaret web sitenize göz atan birinin gerçekten bir satın alma işlemi yapmakla ilgilendiğini nasıl anlarsınız? Kişi gerçek bir isim ve iletişim bilgilerini girdi mi? Bu sorulara ancak bir tür çevrimiçi kimlik doğrulama sistemi kullanıyorsanız yanıt alabilirsiniz.

Çevrimiçi kimlik doğrulama yazılımı ararken çok sayıda seçenek elde edersiniz, bu da ihtiyaçlarınıza göre birini seçmeyi önemli kılar. Örneğin, tüketicilerin kimliklerini uzaktan görüntü ve özçekimler kullanarak doğrulamak, yöntemin çok güvenilir veya güvenli olmadığı göz önüne alındığında, yalnızca düşük riskli işlemler için uygundur.

İyi bir kimlik doğrulama yazılımı aşağıdaki gibi özellikleri içermelidir:

Elektronik kimlik doğrulama
Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) doğrulama
Anında kimlik doğrulama
Çok katmanlı kimlik doğrulama
Otomatik doğrulama bağlantıları gönderme
Teslimde nakit satın alımları doğrulamak için otomatik aramalar yapma

Rekabetle Mücadele

Birkaç pazarlama uzmanı, çevrimiçi işletmeler için en büyük zorluğun rekabet biçiminde geldiğini düşünüyor. Cesaretini sağlamaya çalışan hemen hemen her işletmenin çevrimiçi bir varlığı olduğu göz önüne alındığında, bu gerçeklerden uzak olamaz. Sonuç olarak, çevrimiçi dünyadaki işletmeler, markalaşmaya gereken özeni gösterirken, rekabetçi fiyatlandırmayla birlikte harika ürünler ve hizmetler sağladıklarından emin olmalıdır .

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, müşterilerinin başka bir yerde bulamayacakları açıkça ortaya konmuş değer önerileri sunarak fiyat rekabeti yönü etrafında çalışabilirler. İşletmenizi rakiplerinden ayırmak, özellikle yeni müşteriler çekmeyi umuyorsanız hayati önem taşır. Neyse ki, bunu, günümüz arama motoru algoritmalarına uyacak şekilde oluşturulmuş, iyi optimize edilmiş, kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olarak yapabilirsiniz. Çevrimiçi dünyada başlayan işletmeler, benzersiz ürünler sunarak ve daha küçük demografik özelliklere odaklanarak da fayda sağlayabilir.

Rekabet diğer çevrimiçi satıcılardan gelse de, doğrudan tüketiciye (D2C) perakendeciler için de endişelenmeniz gerekir. Bunun nedeni, e-ticaret çağının üreticilere müşterilerine doğrudan ulaşmaları için kolay araçlar sağlamasıdır. Son araştırmalar , PIM sistemlerini kullanmanın, çevrimiçi satıcıların pazara giriş sürelerini% 400’e kadar azaltmalarına yardımcı olabileceğini ve bu, çevrimiçi satıcılara D2C perakendecileriyle rekabet edebilmeleri için bir yol sağladığını göstermiştir. Yapay zekayı (AI) tedarik zincirine entegre etmek, e-ticaret oyuncularına da D2C satıcılarına karşı kendilerini korumaları için bir yol sağlayabilir.

Görünürlüğü Artırma

Günümüz dünyasında e-ticaretin önündeki temel zorluklardan biri görünürlüktür. Harika bir e-ticaret web siteniz veya çevrimiçi bir mağazanız olsa da, olası müşterileri çekmiyorsa hiçbir amaca hizmet etmez. Şunu bir düşünün – işletmeniz Google’ın arama sonuçlarının ilk iki sayfasında görünmüyorsa, müşterilerin çevrimiçi mağazanızı bulma şansı zayıf kalır.

Bu e-ticaret zorluğunun üstesinden gelmenin kolay bir yolu, arama motoru optimizasyonuna (SEO) biraz zaman ve para yatırmaktır . Bu, anahtar kelime araştırması yapmayı, sayfa içi SEO stratejileri tasarlamayı ve uygulamayı ve yüksek otorite bağlantıları oluşturmayı içerir. Bunu doğru şekilde yapmak, çevrimiçi görünürlüğün artmasının yanı sıra daha yüksek bir nitelikli olası satış yüzdesi ile sonuçlanır.

Sunduğunuz ürün veya hizmetlerin türüne bağlı olarak, markanızın görünürlüğünü sosyal medya platformlarına dönerek, ücretli reklamları kullanarak veya etkileyicilerin hizmetlerinden yararlanarak artırmayı düşünebilirsiniz. İşletmeniz için hangi araçların işe yarayacağını belirlemek, önce çekirdek hedef kitlenizi belirlemenizi gerektirir.

en iyi pazarı belirleme
Doğru Pazarı Belirlemek

Doğru pazar uyumunu bulmak her işletme için önemlidir ve bu e-ticaret işletmeleri için de geçerlidir. Ürün pazarına uygunluk, herhangi bir ürün veya hizmetin bir pazarın talebini ne kadar iyi karşıladığını ifade eder. Bu uyumu bulmanın basit bir yolu, mevcut bir sorunu çözen bir ürün bulmaktır.

Hedef kitlenizden emin değilseniz, makul ölçüde geniş bir kategoriye yayıldığını varsayarak başlayın. Ardından, bu kitleyi hedeflemek için Facebook ve Instagram gibi platformlarda reklam yayınlayın. Yeterli veriye sahip olduğunuzda, işletmenizle etkileşimde bulunan tüketicilerin yanı sıra satın almaya devam eden tüketiciler hakkında elinizden gelen her şeyi anlamaya çalışın. Ürünlerinizin pazara uygunluğu hakkında daha fazla bilgi aldıktan sonra, potansiyel müşterilere ulaşmanın en iyi yollarını daraltabilirsiniz.

Müşteri Bağlılığı Oluşturma

Yeni müşterileri çekmenin, mevcut müşterileri elde tutmaya kıyasla yaklaşık beş kat daha fazla para gerektirdiği gerçeği, dijital pazarlama dünyasında iyi bilinmektedir . Bununla birlikte, birkaç işletme, mevcut müşterileri arasında sadakat oluşturmak yerine, yeni müşterileri çekmeye çalışmak için hala daha fazla para harcamaya devam ediyor.

Çevrimiçi müşterilerinizle yüz yüze etkileşim bekleyemeyeceğiniz için, güven ve sadakat oluşturmak için gereken zamanı ve çabayı göstermeniz gerekir. Yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunları içerir:

Göz atma, satın alma ve nakliye işlemlerine kadar tüm süreci sorunsuz hale getirin.
Fiyatlandırmada tam şeffaflık sunun.
İletişim bilgilerini sağlayın.
Canlı sohbet yoluyla destek sağlayın.
Sadakat programlarından yararlanın.
Alakalı ve bilgilendirici blog gönderileri sağlayarak güvenilirliği artırın.

Çok Kanallı Bir Deneyim Sağlama

Veriler, çok kanallı tüketicilerin, tek kanalları kullanan tüketicilere göre üç kat daha fazla para harcadığını gösteriyor. E-ticaretin zorluklarını ele alırken, işletmelerin tüketicilerin çeşitli kanallara yayıldığını anlamaları gerekir. Bunlar arasında e-ticaret mağazaları, sosyal ağ web siteleri, genel forumlar ve canlı sohbet platformları bulunur. Neyse ki çevrimiçi satıcılar, mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için farklı çok kanallı stratejiler benimseyebilirler.

Öncelikle hedef kitlenizin en çok kullandığı çevrimiçi kanalları belirlemeniz gerekir. Ardından, optimize edilmiş içerik, kişiselleştirilmiş mesajlaşma ve bire bir etkileşimler sağlamanız gerekir. Çabalarınızda tutarlı kalmanız önemlidir. Ayrıca, konuşma geçmişlerinden geçmek anlamına gelse bile, konuşmaları bağlama göre yönlendirebilmelisiniz.

Siber Güvenliği Ele Alma

E-Ticaret alanına girmek isteyen işletmelerin, güvenli çerçeveler oluşturmalarını sağlayan uygun politikalara sahip olmaları gerekir. Siber saldırıların üstesinden gelmek için uygun müdahale planları oluşturmak çok önemlidir. Bir işletme web sitesi, bir siber saldırının alıcı ucundaysa, operasyonlarda veya satışlarda karşılaştığı olası aksaklıkları gidermek için bir acil durum planı yürürlükte olmalıdır.

Küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibi olarak, aşağıdakileri yaparak siber güvenlik tehditlerinin üstesinden gelebilirsiniz:

Kendi sunucularınızı yönetmek
Verileri düzenli olarak yedekleme
E-ticaret yazılımınızı düzenli olarak güncellemek
Güvenlik eklentilerini ve güvenlikle ilgili diğer bileşenleri yükleme

Terk Edilmiş Alışveriş Sepetleriyle Başa Çıkmak

Terk edilmiş alışveriş arabalarının hepsi çok yaygın bir e-ticaret zorluğudur ve hemen hemen her çevrimiçi satıcının karşılaştığı bir sorundur. İstatistiklere göre, çevrimiçi alışveriş yapanların% 70’e yakını bir aşamada sepetlerini terk ediyor. Sayı, bazı e-ticaret mağazaları için% 90 kadar yüksek olabilir.

Bu e-ticaret zorluğunun üstesinden gelmek için şunları yapmanız gerekir:

Tüm hataları kaldırın.
Müşterilerin uzun ve sıkıcı formları doldurmasına gerek olmadığından emin olun.
Canlı sohbet sağlayarak satın alma işlemi sırasında müşterilerle etkileşim kurun.
Web sitenizi mobil cihazlarla kullanım için optimize edin .
E-posta yoluyla terk edilmiş alışveriş sepetleri hakkında otomatik hatırlatıcılar gönderin.
Önceki eylemlerine dayalı olarak olası müşterilere ulaşmak için davranışsal yeniden hedeflemeyi kullanın.

İadeleri ve Geri Ödemeleri Yönetme

Önemli sayıda çevrimiçi alışveriş yapan kişi, satın alma işlemi yapmadan önce iade politikalarına çok dikkat eder. Ek olarak, uygunsuz veya uzun bir iade politikası, birkaç alıcı için caydırıcı olabilir. E-ticaret işletmelerinin sorunlarından biri, müşterilerine, parasal veya itibar açısından önemli kayıplara uğramadan geri dönüşleri gerçekleştirmeleri için kolay araçlar sağlamaktır.

Çevrimiçi satıcıların iade ve geri ödeme politikaları konusunda tam şeffaflık sunması önemlidir. Gönderi ve para iadesi yöntemleri söz konusu olduğunda birden fazla seçenek sunmak tüketicilerin aklını rahatlatır. Bu konuyu doğru şekilde ele alarak, müşteri sadakati oluşturmak için de çalışabilirsiniz.

Gelişen teknolojiye en iyi şekilde ayak uydurmak
Gelişen Teknolojiye Ayak Uydurmak

Alışveriş için mobil cihazları kullanan kişilerin sayısı göz önüne alındığında, tamamen duyarlı bir web sitenizin olması zorunludur. LEGO ve IKEA gibi bir dizi önde gelen çevrimiçi perakendeci, ürünlerin daha iyi görselleştirilmesini sağlamak amacıyla artırılmış gerçeklik (AR) kullanmaya başladı ve daha fazla işletme de buna uymak zorunda.

e-Ticaret zaten masaüstü ve mobil cihazların ötesine ve hızla büyüyen Nesnelerin İnterneti (IoT) alanına doğru ilerliyor. Akıllı hoparlörlerden akıllı arabalara, akıllı evlere kadar, tüketiciler yakında alışveriş yapmak için sesli aramaları kullanabilecekleri birçok seçeneğe sahip olacaklar . Sonuç olarak, perakendeciler keşfedilecek çok daha fazla temas noktasına sahip olacak.

Sonuç

Çevrimiçi işletmelerde zorluklar olsa da, hangi önlemleri alacağınızı biliyorsanız, bunları etkili bir şekilde ele almak mümkündür. Örneğin, uygun SEO stratejilerini uygulamak, web sitenize gelen organik trafiği artırmanın kolay bir yolunu sağlayabilir. İşletme sahiplerinin, çevrimiçi aramalar gibi özelliklerin yalnızca daha karmaşık hale geleceğini ve rekabete ayak uydurmak için öğrenme eğrisinin zirvesinde kalmaları gerektiğini anlamaları gerekir.

Çevrimiçi satışları artırmak için ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz veya e-ticaretin zorluklarıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bir uzmanın görüşünü almak sizin yararınıza olabilir.

0 views