Freelance Web Tasarım Fiyatları

Genel Nedir? Teknoloji&Bilgisayar

Freelance Web Tasarım Fiyatları

Bir düşünelim, Olası bir iş ortağıyla yeni tanıştınız ve her şey mükemmel görünüyor. Sözleşme imzalamaya hazırsınız ve sonra sizi ofislerine davet ediyorlar…  – Köprünün altındaki paslı bir minibüs! Birlikte iş yapma konusunda tereddüte düşersiniz değil mi? Müşterilerinizi ve potansiyel yatırımcılarınızı, yetersiz veya modası geçmiş bir web sitesi ile karşıladığınızda onlarda böyle hissdecektir. Sizinle birlikte çalışma konusunda hevesli olmalarını sağlamak ve kalitenizi tam onlara yansıtmak için müşterilerinize şık ve işinizi tam olarak anlatabilen bir web sitesi sunmayı tercih edeceğinize eminim.

Peki bu size ne kadara mal olacak?

Kullanıcıların% 75’inin bir şirketin web sitesinin tasarımı ile şirketin güvenilirliğini eşit oranda değerlendirdiğini göz önünde bulundurarak, daha iyi bir siteye yapılan yatırım her zaman karşılığını vercektir. Sorun, bütçenize uygun ve doğru olan web tasarım fiyatını bulmak.

Bu yazıda doğrudan ve dürüstçe web tasarım maliyetleri hakkında bahsedeceğim. Bütçeniz sonucunda ne alabileceğinizi ve beklentinizin ne olması gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Ölçeklendirilebilir Fiyat Politikası

Freelance web tasarım maliyetini tartışırken ilk ve belki de en önemli husus, tamamen ölçeklendirelebilir olmasıdır.

Aşağıda, freelance web tasarım fiyatlarını 3 kategori içerisinde kısaca özetleyeceğim. Bunları kısaca “düşük, orta ve yüksek maliyetli” olarak sınıflandırabiliriz.

  1. En ucuz freelance web tasarım fiyatları;
    Şablonlar gibi hazır web tasarım çözümlerini içerir. Bu kategoride projenin teslim süresi oldukça kısa ve fiyatlarda diğer kategorilere göre daha düşüktür. Ancak hazır bir şablon kullanıyorsanız ve bundan daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, o halde web sitenizin bir profesyonel tarafından tekrar geliştirilmesi gerekecektir.
  2. Orta seviye web tasarım fiyatları;
    Bu fiyat aralığı aslında en çok tercih edilen freelance web tasarımcı ile direkt olarak iletişimde kalarak projenin tasarlanması ve geliştirilmesi prensibine dayanıyor. Freelance tasarımcınıza bağlı olarak maliyet ve kalite arasındaki ideal dengeniz olabilir.  Freelance olarak çalışan bir web tasarımcının fiyat politikası kendi beceri ve tecrübesine göre değişebilir. Örnek vermek gerekirse meslek hayatına yeni başlamış olan bir web tasarımcı ile yıllarını bu meslek üzerinde tecrübe kazanarak harcamış bir freelancer arasında fiyat farkları olması gayet normal bir durumdur. Ancak yinede tartışılmaz bir gerçek vardır ki, web tasarım ajanslarına göre freelance web tasarım maliyetleri sizin bütçeniz için çok daha uygundur. Bunun yanında freelance web tasarımcı ile web tasarım ajanslarının iş kalitesi arasında herhangi bir fark söz konusu değildir. Nedeni ise web tasarım ajanslarında sizin projeniz ile alakadar olan tasarımcının aslında aynı zamanda bir freelancer olduğunu da unutmayalım 🙂
  3. En pahalı web tasarım maliyetleri web tasarım ajansları ile birlikte gelir. Sebebi hizmet aldığınız web tasarım ajansının sizin projeniz için çalıştıracağı tasarımcının maliyeti + şirketin idamesi konusunda oluşan masrafları + kar beklentisi fiyat politikasını yukarı yönde etkiler. Bu nedenle son yıllarda web tasarım ajanslarına göre freelance web tasarım sektörü hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir.

Bu 3 kategoriyi değerlendirerek size en uygun olan çalışma şeklini seçebilirsiniz.

“İşlevi tasarım takip eder”

“Web tasarımı”, birbiriyle örtüşme eğiliminde olmalarına rağmen, birkaç farklı alanı kapsayan bir şemsiye terimdir:

  • Kullanıcı Arabirimi (UI) Tasarım: Sitenizdeki kontroller; Ziyaretçilerin dolaşması, siteyle etkileşimi ve görevleri tamamlaması ne kadar kolay / zor.
  • Grafik Tasarım: Görsellerle (resimler, renk şemaları, düğmeler, ikonlar ve tipografi dahil) iletişim kurabilme, dönüşümleri artırabilir, marka kişiliğini gösterebilir ve kullanıcıların ilk gördüklerini etkileyerek kullanılabilirliği artırabilir.
  • Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarım: Kullanıcı siteyi kullanırken nasıl hissediyor : Deneyim sezgisel mi yoksa sinir bozucu mu, rahatlatıcı mı, sinir bozucu mu?

Günün sonunda, sitenizin UI tasarımı birinci önceliğe sahiptir. Form yerine işlevsellik hakkında düşünmeye başlayın; sitenizin ne yapmasını istiyorsunuz, neye benzemesini istiyorsunuz. Bizi yanlış anlamayın, görseller iyi bir web tasarımı için çok önemlidir; ancak bunlar yalnızca sitenizin kullanılabilirliğine hakim olduktan sonra kullanılmalıdır.

Bu sadece genel bir tavsiye değil. Sitenizin yapmasını istediğiniz şey web tasarım fiyatınızı belirler. Karmaşık arayüzler, ek özellikler ve ilave sayfaların tümü, tasarım ve geliştirme maliyetlerinize ücret ekler. Web tasarımında bir harcama yapmadan önce, ilk ihtiyacınızolanı ana hatlarıyla belirtin. öncelikle siteniz için olduğunu belirtin. Bu, paranızın en verimli kullanımı konusunda hangi yönteme ışık tutuyor.

3 ana web tasarımı tercihiniz

Şimdi sitenizi nasıl tasarlayacağınızı seçmeniz için bazı arka planlar açıkladık, hadi yöntemlerin her birini ayrı ayrı inceleyelim. Burada paranızın nereye gittiğini, ne bekleyebileceğinizi, hangi tür şirketler için en iyi sonucu verdiğini ve hatta kararınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç geçici ipucunu görebilirsiniz.

NOT : Fiyatlara geliştirme, barındırma, bakım veya diğer ücretler dahil değildir.

1. Bir şablon sitesi kullanarak DIY

WordPress, Wix, SquareSpace, Weebly ve Shopify gibi siteler, herkesin kendi sitelerini minimum maliyetle oluşturmalarına ve yönetmelerine olanak tanıyan yeni bir DIY web tasarım dönemi başlatıyor. Şablon canavarı ayrıca, alan uzmanları tarafından tasarlanan ve geliştirilen çok çeşitli web sitesi şablonları sunar.

Yapacağınız ilk seçim hangi sitenin kullanılacağıdır. Farklı siteler farklı tarzlara ve endüstrilere hitap ediyor; Shopify münhasıran e-ticarettir, WordPress daha fazla kişiselleştirme seçeneği vb. İçin üçüncü taraf tasarımcılardan oluşan geniş bir topluluğa sahiptir.

Bu siteler, önceden tasarım bilgisi az olan veya hiç olmayan insanları hedef aldığından, kullanılabilirliği, çoğu zaman sürükle bırak işleviyle kullanım kolaylığı etrafında kuruludur. Tasarım deneyimsizliği sizi bu sitelerden birini kullanmaktan alıkoymamalıdır, ancak bazı gelişmiş tasarım tekniklerine ihtiyaç duyarsanız, araştırma ve öğrenmeye kendi kişisel zaman yatırımınızı düşünmelisiniz.

Bu sitelerin bu kadar karmaşık bir işlemi basitleştirmesinin yolu şablonlardır. Bu sitelerin çoğu, şablon bileşenleri, önceden var olan temalar ve eklentiler etrafında yapılandırılmıştır; Bir dizi hazır ayardan birini seçebilir veya istediğiniz belirli seçenekleri ve özellikleri indirebilirsiniz.

Dezavantajı özelleştirme için daha az seçenek. Yeni veya orijinal fikirleriniz varsa, şablonlar yaratıcılığı boğabilir; Daha önce yapılmış olanlarla sınırlısın. Bazen mükemmel bir parça bulurken veya jerry-rig, vizyonunuza yakın bir şey bulsa da, çoğu zaman kataloglara göz atarak harcadığınız saatler sonunda hayal kırıklığına uğramazsınız. Ve sorunları daha da kötüleştirmek için, diğer sitelerin (hatta rakiplerin) sizinle aynı parçaları kullanması olasılığı var.

Şablonların ve eklentilerin maliyeti, temel olanlardan ücretsiz olarak başlayarak geniş ölçüde değişir. En büyük yanılgılardan biri, bu DIY sitelerinin sabit bir ücret olduğu, ancak gerçekte sık sık yeni bileşenler, temalar veya eklentiler satın almak için fazladan harcama yapıyorsunuz. Bu siteler genellikle en iyi “tasarım parçalarını” bir ödeme duvarının arkasına gizler veya standart bileşenlerden daha yüksek bir fiyat alırlar. WordPress gibi bazı siteler, üçüncü şahıslardan istedikleri şekilde ücret alabilecek eklentilere izin verir.

Doğru bir web tasarım fiyatı hesaplamak için ihtiyacınız olan bileşenlerin, eklentilerin, şablonların veya temaların maliyetlerini araştırın. (Bu, gerekli fonksiyonları önceden özetlediğiniz yerin kullanışlı olduğu yerdir.) Bazen ihtiyaç duyduğunuz şey çok pahalıdır ya da kullanılamayabilir, bu nedenle erken planlayın, böylece daha sonra sürpriz olmaz.

Genel olarak, bu yöntem yeni başlayan şirketler veya çıplak kemik gereksinimi olan siteler için en iyisidir. Temel açılış sayfaları, “haftasonları” için çevrimiçi mağazalar, portföy siteleri – uzun vadede bir işi tek elle destekleyebilecek hiçbir şey yok. Bunlar son derece sıkı bir bütçeye sahip biri için iyi bir başlangıç ​​noktası olsa da, çoğu işletmenin ilk birkaç yıl içinde bir şablon sitesinden geçtiğini gördük.

Pro ipucu:

Para harcamak için biraz fazla para varsa, aslında DIY sitenizi özelleştirmek için bir tasarımcı kiralayabilirsiniz. Bir tasarımcının bir şablon sitesi içinde çalışması için işe alınması, orijinal bir siteyi işletmeye almaktan daha az masrafa neden olur ve kalite düzeyi, kendiniz yaptığınızdan daha iyidir. Bu, özellikle platformunuzda uzmanlaşmış bir tasarımcıyı işe alıyorsanız geçerlidir; örneğin, WordPress’in geniş bir eklenti kütüphanesi vardır, bu yüzden aradıklarını bilen birisini işe almak yararlı olacaktır.

En azından, bir logo veya marka kimliği gibi marka malzemeleriniz üzerinde çalışmak için bir tasarımcı tutmayı düşünün. Parlak bir logo veya profesyonel olarak renklendirilmiş bir renk şeması, biraz daha kaliteli ve sınıflı bir DIY sitesi enjekte edebilir, bu nedenle logonuzu profesyonel bir tasarımcı tarafından yaptırdığınızdan emin olun  .

2. Serbest çalışan bir web tasarımcısını işe alın

Serbest çalışanların işe alınması, web tasarımı için en yaygın yöntem, maliyeti ve nihai ürünün kalitesini dengeler. Aynı zamanda her şeyi kendin yapmakla, kendin hiçbir şey yapmamak arasında istikrarlı bir orta yol.

Bir freelancerı işe almak, daha fazla işbirliğinden ibarettir ve daha az dış kaynak kullanımı gibidir. Siz veya ekibinizdeki biri şirketinizin vizyonunu yansıtmalı ve açıklamalıdır ve tasarımdaki bazı arka planlar ileri geri iletişimde yardımcı olur.

Dahası, siz ve şirketiniz ilk önce ne istediğinizi bilmek zorundasınız, gerçekçi beklentiler ve bilinçli tasarım kararları. Tüm tasarım kararlarınızı serbest çalışanınıza bırakırsanız , ihtimaller beklediğinizden çok farklı olacaktır. Ancak, profesyonel bir tasarımcının hem işlevsel hem de iyi görünümlü bir şey yaratacağından emin olabilirsiniz.

Ne tür bir işlevsellik istediğinize bağlı olarak, bir geliştirici de bulmanız gerekebilir. Geliştiriciler, bir siteyi inşa etmenin teknik yönlerini ele alırken, tasarımcılar görebileceğiniz ve etkileşime girebileceğiniz özellikleri ele alır. Geliştirme, serbest çalışan bir tasarımcıyı işe almanın ek bir maliyetidir (DIY platformunda çalışmak için bir tasarımcı kiralamazsanız) ve geliştirici ücretleri ortalama olarak Kuzey Amerika’da saatte 75 – 300 $ arasında değişebilir ancak daha ucuz olabilir. Yurtdışında yaşayan bir serbest çalışan için dış kaynak kullanıyoruz.

Bazen, tüm paket için aynı zamanda geliştirici olan bir tasarımcı da işe alabilirsiniz, ancak sundukları hizmetleri öğrenmek için tasarımcınızla görüşmeniz gerekir.

Serbest çalışan bir web tasarımcısı fiyatlandırma söz konusu olduğunda, maliyetler iş yüküne ve tasarımcının beceri seviyesine bağlı olarak değişir. İhtiyaç duyduğunuz sayfa sayısı arttıkça, daha fazla iş yapmanız gerekir ve bu nedenle web tasarım maliyeti de artar. Aynı yapıya ve görünüme sahip çok sayıda sayfaya ihtiyacınız varsa, bu fiyatı düşürmenin bir yolu, içeriği kendinizle doldurduğunuz sayfa şablonları oluşturmak için bir tasarımcı kiralamaktır. Örneğin, bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, daha sonra her ürün için kullanabileceğiniz tek bir ürün sayfası şablonu oluşturmak için bir tasarımcıyı işe alabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken şeylerden biri, normalden daha ağır bakım gerektiriyorsa, bir şirket içi tasarımcı almayı düşünebilirsiniz. Serbest çalışanlar çoğu site için en iyi şekilde çalışır, ancak az sayıda sitenin sürekli güncellenmesi ve gözden geçirilmesi gerekir.

Orta yol olarak, serbest çalışan bir web tasarımcısını işe almak çoğu şirket için en akıllıca seçimdir. İşletmelerin büyük bir çoğunluğu serbest çalışanların yetenekleri dahilinde olan çevrimiçi ihtiyaçlara sahiptir; tek istisnalar, benzersiz işlevleri olan veya fazlasıyla karmaşık ihtiyaçları olan işletmelerdir.

Serbest çalışanların işe alınması, düzenli tasarım çalışmaları gerektirecek kadar büyük, ancak bir şirket içi tasarımcıyı işe almak için çok küçük olan şirketler için akıllıca bir harekettir. Birçok yönden, freelancer daha iddialı hedeflere ulaşmadan önce geçiş aşamasını yönlendirir.

Pro ipucu:

Serbest çalışanların neler yapabileceği hakkında çok konuştuk, ancak serbest çalışmanın en zor kısmı gerçek işe alım sürecidir. Birincisi, eğer tasarımda akıcı değilseniz tasarımcının becerisini ölçmek zordur, ancak tasarım-okuma yazma bilmezliği serbest çalışan tasarımcılardan en fazla fayda sağlar. Sonra onları nerede bulacağınız ve uygun bir maliyetin ne olduğunu bilmek gibi lojistik detaylar var. Süreci kolaylaştırmak için, bir serbest tasarımcı nasıl bulacağınız ve işe alacağınızla ilgili bir yazı .

Eğer fiyat aralığınızdaki en iyi tasarımcısını gerçekten bulmak istiyorsanız – veya sadece işe alım sürecinin zorluğuyla uğraşmak istemiyorsanız – web tasarımcıları veritabanımızı doğru bir şekilde bulmak için arayın ve bugün 1’e 1 çalışmaya başlayın.

Ne aradığınızı zaten biliyorsanız, kişisel sıralama sistemimiz, tasarımcılara beceri düzeyine ve uzmanlığa göre göz atmayı kolaylaştırır. Sonuçları kendi ölçütlerinize göre bile filtreleyebilirsiniz, bu nedenle tek yapmanız gereken sizinle konuşan birinin stillerine göz atmaktır.

Ne tür bir tasarım istediğinize dair hala fikir ve ilham arıyorsanız,  tasarım yarışması seçeneğini inceleyin . Crowdsourcing yaklaşımı ile şartnamenize göre düzinelerce tasarım örneği alırsınız, böylece anlaşmayı imzalamadan önce çeşitli seçenekler görebilirsiniz.

3. Bir ajansla çalışmak

Bir ajans, paranın satın alabileceği en iyi tasarım seçeneğidir (farklı ajansların kalitesi değişse de). Sitenizi tasarlamak için bir ajansı işe almak, tüm tedaviyi sağlar, ancak web tasarım masrafları ile bazen 6 adede kadar çıkar.

Gerçek tasarım yeteneğine ek olarak, ekstra para da ek avantajlara dönüşür. Ajansların güzelliği, tek bir çalışan yerine sizin için çalışan bir ekibin olması. Bu, bireysel uzmanlarınız olduğu anlamına gelir – ayrı bir grafik tasarımcı, UX tasarımcısı, içerik yazarı, SEO mühendisi, geliştirici, vb. Bu biçim, her şeyi tek tek ele almaktan daha dolgun sonuçlar üretme eğilimindedir. Paketin tamamı bitecek.

Ajansların diğer ana avantajı, bir kez proje için imzaladığınızda işinizin az ya da çok yapılmasıdır. Hala ilerlemelerini denetleyebilir ve not alabilirsiniz, ancak günlük iş veya önemsiz barikatlar sizi rahatsız etmeyecektir.

Ancak, yanlış kurumu seçerseniz, bu “avantajlar” size karşı gelebilir. Gittiğiniz stile uygun bir tane seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca bazı durumlarda daha fazla insan gücünün “mutfakta çok fazla aşçı” senaryosuna dönüşebileceğini unutmayın. Uygulamalı bir yaklaşımı tercih ederseniz, döngüden uzak durmak sinir bozucu olabilir.

Bir tasarım ajansı işe almakla ilgileniyorsanız, her zaman olduğu gibi, önce yüksek maliyetin haklı olup olmadığını belirlemek için gerekli işlevlerinizi belirlemelisiniz. Çoğu site bu kadar yoğun bir tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak örneğin, tüm kullanılabilirlik gereksinimlerinizi yerine getirmek için özel bir içerik yönetim sistemine (CMS) ihtiyacınız varsa, tek bir freelancerdan sormanız gereken çok şey var.

İşletmeler ve şirketlerin yanı sıra, ajanslar aynı zamanda karmaşık site ihtiyacı olan şirketler için en iyi seçenektir. Deneysel teknolojiyi kullanan veya aşırı miktarda sayfa barındıran siteler, ajanslardan ekstra eller gerektirir. Projeniz web tasarımının normal gereklilikleri içinde daha fazlaysa, serbest çalışan bir tasarımcı bunu kapsayabilir ve maliyetinin bir kısmını karşılayabilir.

Pro ipucu:

Sadece ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri ödediğinizden emin olmak için acentelerden fiyat dağılımı isteyiniz. Bazı kurumlar, kendileri serbest çalışanlar için çalışmalarını dış kaynaklardan sağlar ve müşterilerinden her şeyi kendileri için yapmaktan sorumludur. Kendiniz yapmanın sakıncası yoksa, tasarımcı veya başka bir uzmanı işe alarak bu ücreti kolayca kaldırabilirsiniz. Başka bir deyişle, hangi hizmetlilerin serbest çalışacağını, hangi kurumun kullanacağını seçin. Bu şekilde her zaman en iyi teklifi alabilirsiniz.

Gel-al: Nereye bakacağını bil

Web tasarımını anlamayı kolaylaştırmak için ana web tasarım yöntemlerini 3 temel kategoriye ayırdık, ancak gerçek şu ki, her kategorideki kalite seviyesi büyük ölçüde değişiyor. Bazı üst düzey serbest tasarımcıların daha az maliyetli kurumlardan daha pahalı olması; Bazı DIY siteleri bir freelancerı işe almaktan daha maliyetlidir.

Yönteminizi seçmek yeterli değil, aynı zamanda havuzda sizin için doğru platformu, serbest çalışanı veya kurumu bulmak zorundasınız. Ancak, bir kez daha, neye ihtiyacınız olduğunu bilmek, sizin için doğru olan tasarımcısını bulmak da dahil olmak üzere sonraki tüm kararları kolaylaştırır.

0 views